CSÍPŐ ÍZÜLET - IZMOK 1.rész
- Csaba Gál
- júl. 10.
- 1 perc olvasás
A csípőnket mozgató és stabilizáló izmokat több részben mutatom be, mivel nagyon sok izomról beszélünk.
Lássuk előszőr a farizmokat:
1. A felszínen helyeszkedik el GLUTEUS MAXIMUS (nagy farizom), mely testünk egyik legerősebb izma. A medence csontról ered és a combcsonton tapad, rostjai több funkciót is ellátnak: kirotáció, extenzió és abductio. Járásnál és futásnál ez az izom segít eltolni magunkat a talajtól vagy éppen guggolásból és ülésből felállásnál is a legtöbb munkát végzi. Gyakran nem elég erős az ülő életmód következtében, ezért más izmoknak kell kompenzálnia.
2. Alatta helyezkednek el a GLUTEUS MEDIUS és MINIMUS ( kis és középső farizom) A medencéről a combcsont nagytomporára tapadnak, befelé rotálják a csípőt és a legerősebb abductorok. Tehát a test középvonalától távolítják a combcsontot. Viszont ettől sokkal fontosabb, hogy egy lábon álláskor a comb és a medence helyzetét stabilizálják. Megfelelő erejük és aktivizálásuk elengedhetetlen a jó minőségű sétához és futáshoz. Gyakran inaktívak és az alattuk lévő mély kirotátorok veszik át a stabilizáló szerepet, ezzel előidézve a kifelé forduló lábfejet.

3. A mély kirotátorok. Ebbe a csoportba 6 izom tartozik és amint a nevük is mutaja a legmélyebben elhelyezkedő farizmok, amik a csípő kirotációját végzik, illetve stabilizálják az ízületet. Közülük a PIRIFORMIS-t egészen sokan ismerik, mert egészen sok derék fájdalom mögött ennek az izmnak a túl feszülése áll. Az obturator internus és piriformis között fut át az ülőideg, amit a körteképű feszessége képes nyomás alá helyezni, ezzel lábba sugárzó panaszokat okozhat.
